Od czego zacząć pozycjonowanie strony?

Brak komentarzy

Jak zacząć pozycjonowanie strony i czym zainteresować się w pierwszej kolejności? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jaka jest widoczność naszej strony, a dopiero później przeprowadzić jej dokładną analizę. Dzięki temu bowiem będziemy mieli możliwość wykrycia problemów, które pojawiły się poza samą stroną. Samodzielne pozycjonowanie strony z pewnością nie jest najprostszym zadaniem, ale tak naprawdę wystarczy się do niego odpowiednio przygotować aby odnieść sukces. 

Do przeprowadzenia badania widoczności naszej strony w sieci możemy użyć kilku niezwykle przydatnych narzędzi, które w dużym stopniu ułatwiają nam cały proces. W tekście poniżej znajdziesz trochę informacji dotyczących każdego z nich, gdyż na początku mogą się wydawać nieco skomplikowane. Po krótkim czasie jednak zauważysz, iż korzystanie z nich wcale nie jest trudne.

1. Google Analitycs

Korzystając z narzędzia Google Analytics należy przede wszystkim zwracać uwagę na statystyki ruchu. Przeglądający dane z ostatniego roku bez problemu zauważysz, w których momentach ruch na Twojej stronie wzrastał, a kiedy następowało chwilowe lub dłuższe załamanie. Taki wykres jest źródłem wielu cennych informacji, które po odpowiednim przeanalizowaniu pomogą Ci w polepszeniu widoczności Twojej strony.

Przed dokonaniem takiej analizy warto sprawdzić w jakich dniach Google przeprowadzało jakiekolwiek zmiany w swoich wyszukiwarkach. Jeśli przy tych datach na naszym wykresie pojawiają się znaczące spadki, jest to podpowiedź jakich zmian powinniśmy dokonać. Wzrosty natomiast oznaczają gwałtowny spadek stron konkurencji, co należy dobrze wykorzystać, gdyż taki stan nie będzie trwał wiecznie.

Strona narzędzia znajduje się tutaj.

2. Google Search Console

W przypadku gdy według informacji z Google Analytics w jakimś momencie nastąpił drastyczny spadek ruchu na Twojej stronie, warto zajrzeć właśnie na Google Search Console. To tutaj bowiem możesz dowiedzieć się co było przyczyną takiej sytuacji. W zakładce „Działania ręczne” powinniśmy sprawdzić czy na naszą stronę nie została nałożona jakaś kara. Nie jest to jednak jeszcze tragedia, ale powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę SEO, który pomoże nam w pozbyciu się tego balastu.

Jeżeli jednak nie masz takiego problemu, sekcją na którą warto jeszcze zwrócić uwagę korzystając z Google Search Console jest „Analityka wyszukiwania”. To właśnie tutaj będziemy mogli między innymi sprawdzić, którą pozycję w wynikach wyszukiwania zajmuje obecnie nasza strona.

Strona narzędzia znajduje się tutaj.

3. Semstorm

Semstorm, który posiada własne algorytmy, jest niezależnym narzędziem, które może nam pokazać potencjalny ruch na naszej stronie oraz jej widoczność w wyszukiwarce. Możemy oszacować popularność wybranych słów kluczowych, zobaczyć na jakie słowa kluczowe pozycjonują się strony konkurencyjne.

Wyliczenia Semstorm w wielu przypadkach nie są zbyt dokładne, jednak nie zmienia to fakt, że z ich pomocą dostrzeżemy pewne trendy, które mogą nam pomóc w zaplanowaniu naszej strategii SEO. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że dane dostępne w Semstorm są aktualizowane około 10 dnia każdego miesiąca.

Strona narzędzia znajduje się tutaj.

4. Majestic SEO

MajesticSEO jest narzędziem, z pomocą którego możemy dowiedzieć się jak prezentuje się sytuacja z linkami przychodzącymi związanymi z naszą stroną. Jeśli wspomniana wcześniej kara dotyczyła właśnie tych linków, dzięki temu narzędziu dowiemy się zatem o co dokładnie chodziło.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę adresu strony naszym oczom ukaże się sporo danych z nią związanych. Wśród nich znajdziemy między innymi wskaźniki Trust Flow (odnoszący się do jakości linków przychodzących) oraz Citation Flow (wskazujący na liczbę tychże linków). Dowiemy się również jaka jest liczba wszystkich linków prowadzących do naszej strony oraz domen, na których się one znajdują.

Warto przeczytać: Majestic SEO Opinie, co to jest Trust Flow i Citation Flow?

Strona narzędzia znajduje się tutaj.

Co dalej ?

Dalsze kroki w pozycjonowaniu własnej strony zostały opisane w naszym poradniku pozycjonowanie stron.

Ostatnio na naszym blogu

Zobacz wszystkie