Pozycjonowanie stron – praktyczny poradnik

pozycjonowanie stron czynnikiPoniższy poradnik zawiera esencję praktycznej wiedzy na temat tego jak wygląda skuteczne pozycjonowanie stron internetowych www. Przeczytaj te kilka użytecznych porad, które pozwolą Ci znacząco polepszyć pozycję Twojej strony internetowej w wynikach Google. 

Nie ma wątpliwości, że każdy chce by treść jego strony była jak najwyżej w rankingach wyszukiwarki Google. Jeżeli twoja strona zajmuje niską pozycję w tych wynikach, a sprzedaż spada – prawdopodobnie nie wiesz do końca czym jest SEO i pozycjonowanie stron. Ten praktyczny poradnik dostarczy ci użytecznych wskazówek. Niezależnie od tego czy zamierzasz założyć własna stronę internetową, czy już ją masz, musisz wiedzieć czym jest pozycjonowanie strony www i jak to zrobić samemu, bez dużych nakładów finansowych.

Ten krótki kurs pozycjonowania nie wyczerpuje oczywiście całości wiedzy na temat pozycjonowania stron internetowych, ale z pewnością pomoże Ci samemu, we względnie krótkim czasie wypromować Twoją stronę www w wyszukiwarce Google – najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej w Polsce i na świecie.

Pozycjonowanie stron internetowych – jak to działa?

Pozycjonowanie stron, zwane także optymalizacją dla wyszukiwarek (z ang. SEO – Search Engine Optimization) polega na działaniach, które mają umożliwić wyświetlenie naszej strony na pierwszych pozycjach w Google lub innej wyszukiwarce, dla najbardziej popularnych słów kluczowych, powiązanych ściśle z tematyką naszej strony www. Osoba zainteresowana wyszukuję daną frazę wpisując ją w wyszukiwarce, tymczasem nasza strona zostaje zaoferowana w rankingu wyszukiwarki Google dzięki ulokowaniu w tekście odpowiednich słów i wyrażeń pasujących do frazy osoby szukającej. To właśnie ranking stron tworzony na podstawie specjalnych algorytmów przez Google, zadecyduje czy znajdzie się tam link do Twojej strony www i w rezultacie czy zdobędziesz z tej wyszukiwarki ruch (traffic) i zainteresowanych Twoimi usługami/produktami użytkowników.

Jak działa Google i jak to wykorzystać?

Wyszukiwarki internetowe w tym Google funkcjonują na bazie tworzenia rankingów i indeksów. Do obliczeń stosują skomplikowane algorytmy, oceniające zaindeksowane strony internetowe na podstawie kilkudziesięciu elementów (ranking factors).  Te wszystkie elementy możemy podzielić na 3 główne kategorie, które brane są pod uwagę:

 • popularność strony,
 • link popularity (razem z sygnałami z social media),
 • budowa, konstrukcja i zawartość strony,

Poniżej, przyjrzymy się dokładniej tym głównym czynnikom mającym obecnie największy wpływ na pozycjonowanie strony w Google.

Popularność strony

Popularność danej strony internetowa zliczana jest na postawie raportów mierzących liczby odsłon w wyszukiwarce we wcześniej określonym czasie. Ponadto brane są po uwagę wizyty, również określane w ustalonych parametrach czasowych oraz ogólny czas spędzony na zapoznawaniu się z zawartością strony przez użytkownika (jak ciekawa z punktu widzenia użytkownika jest strona).

W takim przypadku pozycjonowanie strony jest oparte na lokowaniu specjalnego tekstu w tytule strony i w jej opisie (meta decription). Zabieg ten ma na celu zachęcenie potencjalnego odbiorcy do reakcji, a właściwie chociaż kliknięcia prezentowanego linku, który przekieruje go na właściwą witrynę.

Ilość czasu, jaki internauta spędzi na naszej stronie jest ściśle uzależniona od treści, jaka się w niej zawiera oraz indywidualnych zainteresowań i preferencji odbiorcy. Tak więc, jeżeli piszemy o roślinach, czytelnik kliknie link jeśli ma podobne zainteresowania, np. roślinami doniczkowymi. W przypadku, gdy nasza strona nie zawiera treści na temat roślin doniczkowych albo są one kiepskiej jakości – bardzo prawdopodobne, że internauta szybko opuści naszą stronę.

Dlatego należy pamiętać, że treści (content) na każdej stronie internetowej powinny być nurtujące, ciekawe, zachęcające odbiorcę do dalszego czytania – zgodnie z zasadą “content is king” .

Poprzez takie działanie spowodujemy, że osoba odwiedzająca stronę spędzi na niej stosunkowo dużo czasu (time on site). Będzie do niej wracała (wpisywała nazwę naszej strony w polu wyszukiwania google), a może polecała innym.

Dodatkowo spowoduje to wzrost parametru popularności witryny, co przełoży się na lepszą pozycję w rankingu wyszukiwarki.

Link popularity

Link popularity to jeden z kluczowych czynników decydujących o popularności stron internetowych i bardzo mocno wpływający na wysokie notowania danej strony www w rankingu Google.

Współczynnik link popularity określa się za pomocą liczby linków, które prowadzą do naszej strony z innych stron oraz weryfikowania wartości tychże linków.  Działa na podstawie weryfikowania wszystkich stron, które prowadzą bezpośrednio do naszej strony internetowej.
Linki traktowane są odmiennie. Każdy  link jest badany pod kątem zlokalizowania na stronie internetowej, np.  link ze strony głównej będzie ważniejszy niż link z podstrony.
Dodatkowo, jeżeli dana strona (na której taki link zamieszczono) znajduję się w czołówce rankingu w wyszukiwarce, to link również będzie zajmował wysoką pozycję pod względem wartości czy siły linku. Analogicznie linki, które zlokalizowane są na stronach o niskich pozycjach, będą mniej wartościowe dla wyszukiwarki. Im wyższa wartość strony internetowej w wyszukiwarce, tym bardziej wartościowy jest link pochodzący z takiej strony.
Kolejnym istotnym czynnikiem w trakcie oceniania stron jest zgodność tematów między linkowanymi stronami.

Page Rank

Założyciele Googla Larry Page i Sergey Brin stworzyli, tzw. Page Rank. Zgodnie z tą koncepcją linki prowadzące do danej strony są wartościowane na podstawie specjalnego algorytmu, czego końcowym efektem jest przyznanie stronie noty Page Rank o określonej wartości.

Od pewnego czasu Google nie przywiązuje już dużego znaczenia dla wartości PageRank danej strony, coraz rzadziej aktualizuje także jego wartość.

W pozycjonowaniu stron ważne są linki, ale…

W pozycjonowaniu stron internetowych ważna jest nie tylko duża liczba linków z innych stron, ale także (a może nawet przede wszystkim) odpowiednio dobrany anchor text w linkach (czyli tekst przekierowujący internautę na inną WWW).

<a href=”http://www.lalala.pl/”>tu jest anchor text linka</a>

Zatem co powinien zawierać w sobie anchor text?

Powinien zawierać w sobie najcenniejsze dla danej strony słowa kluczowe, ale nie tylko….

W trakcie pozycjonowania stron pod względem danego słowa kluczowego, należy mieć na uwadze wszechstronność danej frazy kierunkując na nią różnorakie linki pokrewne. Na przykład dla wyrażenia „obuwie” należy wprowadzić linki z frazami „obuwie damskie”, ,,obuwie męskie”, ,,obuwie dziecięce”, itp. Dzięki temu zabiegowi można ukazać naturalność słowa kluczowego, którą później weryfikuje Google. Jeżeli nie uzyskamy efektu naturalności nasz link spadnie w pozycjach wyszukiwarki.

Anchor texty w linkach nie powinny być wszędzie takie same ale zróżnicowane.

W ostatnim czasie bardzo dużego znaczenia nabiera różnicowanie anchor textu w linkach, w celu polepszenia tzw. profilu linków danej strony.

Co to znaczy?

Na pozycjonowaną stronę kierujemy nie tylko linki zawierające dane słowo kluczowe, ale także linki, w których nie jest zawarta pozycjonowana fraza.

Weźmy sobie za przykład sklep o nazwie “lalala.pl”, sprzedający “obuwie damskie”, którą to frazę chcielibyśmy wypozycjonować.

Zatem, z jakich rodzajów anchor textów powinien składać się nasz profil linków:

 1. exact match – anchorów zawierających pozycjonowane słowo/słowa kluczowe tzw.  np. “obuwie damskie”,
 2. partial match – rozszerzonych zwrotów ze słowem kluczowym, odmian, synonimów słowa kluczowego np. “tanie obuwie damskie”, “obuwie kobiece”, “obuwie dla kobiet”, “buty dla kobiet”,
 3. branded – anchorów składających się z nazwy naszej marki czy domeny np. “lalala.pl”, “lalala”,
 4. zero match – anchorów bez słowa kluczowego w treści np. “czytaj więcej”, “zobacz”, “szczegóły”,
 5. różnego rodzaju połączeń powyższych anchor textów np. “obuwie damskie lalala.pl”, “zobacz na lalala.pl”, “sprawdźfajne obuwie damskie na lalala.pl”,

Wszystkie powyższe zabiegi związane z różnicowaniem anchorów linków mają na celu przekonanie Google, że pojawiające linki są jak najbardziej naturalne.

Pamiętaj! Najczęściej popełnianym błędem w pozycjonowaniu stron internetowych jest zbyt jednorodny profil linków. Brak zróżnicowania anchor textów w linkach grozi ich uznaniem za sztucznie tworzone przez pozycjonera (jeden z filtrów algorytmu Google) i spadkiem pozycjonowanej strony w wynikach wyszukiwania!

O czym jeszcze warto pamiętać przy różnicowaniu linków?

Pamiętajmy, że sam link tekstowy może być w formacie “follow” lub “nofollow” – warto pozyskiwać oba rodzaje linków w celu dywersyfikacji profilu, chociaż z punku widzenia Google dużo bardzie istotne i wartościowe są te z rel=”follow”.

Pamiętajmy, że oprócz linków tekstowych istnieją także linki graficzne (w polu anchor text jest img). Ich wykorzystanie także korzystnie wpłynie na poprawę naszego profilu linków.

Dodatkowo, warto linki otoczyć jak największą ilością tekstu zbieżnego z tematyką naszej strony, do której linkujemy.

Liczba linków i jakość linkujących stron

Jak już wspominaliśmy Google już nie zwraca tak dużej uwagi na współczynnik PR (Page Rank), jednak nadal bardzo ważnymi elementami rankującymi są:

 • liczba linków prowadzących do danej strony tzw. Citation Flow,
 • jakość czy wartość stron z których te linki pochodzą tzw. Trust Flow.

Obydwa czynniki możemy oszacować za pomocą narzędzi wspomagających pozycjonowanie stron takich Majestic Seo czy Ahrefs.

Najbardziej wartościowe linki to takie, które znajdują się na wartościowych stronach w oczach Google (mające wysoki wskaźnik kiedyś Page Rank, dzisiaj to np. Trust Flow wg Majestic Seo). Idealnie byłoby, gdyby te strony miały dodatkowo niewiele linków wychodzących i były powiązane tematycznie z naszą linkowaną stroną.

Najważniejsze źródła linków czyli Link Building

Zdobycie wartościowych linków prowadzących do naszej witryny to podstawa sukcesu, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron www.

Bardzo często jest tak (jeśli chodzi o mniej konkurencyjne frazy), że lepiej mieć nawet tylko kilka linków z kilku różnych wartościowych serwisów, położonych na różnych serwerach o różnych numerach IP, niż nawet 500 linków z jednego serwisu lub kilku serwisów o niskiej jakości.

A więc skąd brać wartościowe linki?

Wymiana linkami

Dobrym źródłem pozyskiwania linków jest wymiana linkami lub banerami z zaprzyjaźnionymi stronami, najlepiej powiązanymi tematycznie. Zapytaj swojego znajomego, kontrahenta, klienta  czy może umieścić link/baner do Twojej strony.

Katalogi

Równie cenne jak wymiana linków, jest dodawanie wpisów do katalogów zawierających linki bezpośrednie. Katalogowanie czyli linki z katalogów to z pewnością linki, które stosunkowo najłatwiej pozyskać. Nie zgłaszaj jednak strony do wszystkich możliwych katalogów, ale wyselekcjonuj  ok. 20-30 najbardziej wartościowych lub powiązanych tematycznie. To wystarczy.

Przykłady wartościowych katalogów: katalog.wp.pl, katalog.onet.pl, katalog.gazeta.pl

Ogłoszenia

Linki z ogłoszeń, to także stosunkowo prosty sposób pozyskiwania linków. Warto zarejestrować się w największych serwisach ogłoszeniowych, wstawiając link do profilu lub w treści ogłoszenia.

Przykłady wartościowych serwisów ogłoszeniowych: olx.pl, favore.pl, hiperogloszenia.pl, oferia.pl

Fora tematyczne

Linki z wartościowych for dyskusyjnych powiązanych tematycznie z Twoją stroną to bardzo dobre źródło linków. Regularna aktywność na forach dyskusyjnych, pomoże przede wszystkim w reklamie i zaprezentowaniu Twojej wiedzy. Link do swojej strony możesz wstawiać w stopce lub ewentualnie, co jakiś czas podać go w treści posta.

Komentarze w blogach tematycznych

Mogą to być komentarze do wpisów na blogach, do zdjęć czy filmików. Ważne jest by komentarze były merytoryczne i rozbudowane, a link był wstawiany niejako przy okazji.  Staraj się nie nadużywać tej formy reklamy i pisz tylko wtedy, kiedy faktycznie masz coś ciekawego do powiedzenia.

Artykuły eksperckie i sponsorowane

By zdobyć wartościowe linki można publikować artykuły eksperckie na stronach powiązanych z Twoją branżą  za darmo lub za opłatą (artykuł sponsorowany). Taka reklama pomoże Ci także w kreowaniu swojego wizerunku w Internecie. Ciekawą platformą umożliwiająca publikację artykułów na ponad 3000 portalach i blogach jest Whitepress.

Własne zaplecze

Własne zaplecze jest skutecznym sposobem na długofalowe pozyskanie linków, mocno pomagające w walce o wysokie pozycje w rankingu Google. Niestety wymaga ono najwięcej czasu i pracy w porównaniu do wcześniej wymienionych pomysłów zdobycia linków.

Co oznacza zwrot własne zaplecze? W skrócie jest to sieć specjalnie stworzonych stron z unikalną treścią, związaną tematycznie z promowaną stroną. Ze stron tych w dowolny sposób możemy linkować pozycjonowane przez nas strony, wzbogacając nasz profil linków o linki dowolnego typu. Możliwość pełnej kontroli procesu linkowania to właśnie największa zaleta własnego zaplecza.  Dodatkowo w przypadku zmian w algorytmach Google możemy szybko reagować poprzez zmianę naszego schematu linkowania. Jeżeli jeszcze dodamy do tego  automatyzację wielu czynności dla dziesiątek domen, jaką umożliwia nam np system WPSEO, otrzymujemy skuteczny i szybki sposób na pozyskanie wielu linków, a w efekcie na długofalowe  pozycjonowanie stron.

Automatyczne systemy wymiany/zakupu linków

Uwaga! Zalecamy bardzo ostrożne korzystania z systemów wymiany linków na stronach docelowych, gdyż łatwo można je wykryć i rezultacie otrzymać karę algorytmiczną lub ręczną od Google.

Jeżeli cenisz sobie szybkość i łatwość w rozwiązywaniu problemów, odpowiednią opcją będzie dla ciebie automatyczny system promocji za pośrednictwem wymiany lub zakupu linków. Na polskim rynku działa kilka takich systemów. W kompetencji systemu wymiany lub zakupu linków leży wyświetlanie linków do stron z systemu dopasowanych tematycznie do WWW interesanta. System wyświetla linki losowo, ale z uwzględnieniem np. PageRanku.
Obecnie specyfika czołowych wyszukiwarek internetowych uodporniła je na kombinacje automatycznych systemów, typu Linkor, które wpływały na przyspieszenie rotacji linków. W związku z tą sytuacją wartości linków znacznie maleją. W odwecie automatyczne systemu usposobiły się w, tzw. doczepianie linków do stron. Specyfika pozwala na ukazywanie wybranego linku robotowi przez określony czas. Kombinacja oczywiście powoduje wzrost znaczenia linku.

SeoPilot, to jeden z najbardziej znanych i cenionych programów automatycznego/ręcznego zakupu linków. System cieszy się popularnością ze względu na nieustanną weryfikacje systemu pod względem unikalności linków statycznych. Ponadto każda ze stron ma odgórnie ustalane parametry takie jak: język, kraj, narodowość oraz tematyka treści. To jeszcze bardziej podwyższa prestiż programu, a to umożliwia automatyczne dopasowanie tematów między wymienianymi linkami z różnych stron, czy portali.

Pamiętaj, aby ilość kierowanych linków do pozycjonowanej strony rozkładać w czasie, tak aby przez dłuższy czas następował regularny, powolny ich przyrost. Na pozycję wpływa bowiem nie tylko ilość linków, ale ich wzrost w czasie. Jeżeli skumulujesz linki, nastąpi gwałtowny przyrost, po którym zanotujesz jedynie spadki.

Linki z Social Media (Google+, Facebook, Twitter)

Rozwój massmediów opanował cały glob. Jednym z jego efektów jest wzrost popularności serwisów społecznościowych, np. Facebook, Twitter, Google Plus. Rozwój portali oraz wyspecjalizowanych funkcji, zachęcających do wykonania czynności na danej stronie np. “udostępnij”, “lubię to”, przełożył się na pozycjonowanie stron internetowych. W dobie nowych mediów możesz nieodpłatnie promować linki, docierając do dużej liczby odbiorców. Założenie profili dotyczących Twojej strony/firmy/biznesu to jedna z najprostszych metod zdobycia linków. Oprócz samych linków, profil np. na Google+ może stać się dodatkowym kanałem kontaktu z użytkownikami zainteresowanymi twoimi usługami czy produktami. Merytoryczne i ciekawe profile firmowe to także dobry sposób na kształtowanie swojego w wynikach wyszukiwania.

Przykłady serwisów: plus.google.com, facebook.com, twitter.com, goldenline.pl

Optymalizacja stron internetowych

Optymalizacja strony internetowej, a więc jej budowa i zawartość ma dzisiaj tak samo duże znaczenie przy pozycjonowaniu stron jak zdobywanie linków. Wpływa ona na końcowego odbiorcę, na jego komfort użytkowania strony oraz szybkość odnalezienia szukanej przez niego informacji.  Warto pamiętać, że wyszukiwarki internetowe największą uwagę zwracają na:

 1. częstotliwość i gęstość pozycjonowanej frazy na stronie (liczba powtórzeń danej frazy i procentowy jej wskaźnik w odniesieniu do wszystkich słów na stronie), a także jej synonimów i odmian.
 2. występowanie frazy kluczowej w tytule strony,
 3. występowanie w nagłówkach pozycjonowanej frazy,
 4. pozycjonowanie frazy kluczowej na początku strony (dzięki temu jest duża szansa, że pojawi się ona w opisie strony w wyszukiwarce),
 5. czy strona zawierają atrybuty alt obrazów z frazą kluczową,
 6. czy adres URL strony zawiera frazę kluczową,
 7. czy strona jest dostosowana pod urządzenia mobilne (tzw. mobile friendly site).

Elementy budowy strony, które mają największy wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce to:

Elementy sekcji <HEAD></HEAD>

Tytuł strony – title

<title> Nurtujący tytuł ze słowami kluczowymi</title>
Na pierwszy rzut oka, zawsze zwracamy uwagę na tytuł treści. W związku z tym należy zauważyć wagę jaką stanowi dla pozycjonera oraz całej witryny. Tu też istotne są użyte słowa. Tytuł powinien być krótki do 5-6 słów ( maksymalnie do sześćdziesięciu znaków ze spacjami), przyciągać uwagę, wzbudzając ciekawość i chęć przeczytania dalszej części treści. Słowa kluczowe umieść najlepiej na początku tytułu (większa waga dla Google). Uważaj na powtarzanie fraz w tytule. To może zostać określone przez daną przeglądarkę jako spam. Należy pamiętać, że jedynie tytuł jest widoczny. Odbiorca nie wie, co znajduję się w linku. Zatem jeżeli tytuł będzie kiczowaty, to jako jedyny widoczny element na stronie nie przyciągnie uwagi. Nie zapomnij, że słowa zawarte w tytule powinny występować w dalszej części tekstu.

Opis strony – meta tag Description

<meta name=”description” content=”Interesujący i zachęcający opis ze słowami kluczowymi.”>
Niektóre wyszukiwarki bazują na opisach treści. Dlatego również należy zachować szczególną uwagę w stosunku do powtórzeń. Słowa kluczowe powinny zostać ulokowane w początkowej części tekstu. Jednak nie należy przepełniać nimi treści, ponieważ może to być uznane to za spam. Na wszelki wypadek słowa kluczowe oddzielaj innymi wyrazami.
Cały opis powinien być krótki i składać się z ok. 150 znaków. Google ignoruje ten meta tag przy nadawaniu rankingu, ale czasem korzysta z niego, jako źródle opisu strony w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe – meta tag Keywords

<meta name=”keywords” content=” wyraz nr 1, wyraz nr 2, wyraz nr 3″>
Google zupełnie ignoruje meta tagi “keywords”. Jednakże zamieszczenie go na stronie w zupełności nikomu nie zaszkodzi. Miej na uwadze, że stale funkcjonują mechanizmy, które wyszukują i zwracają na nie uwagę.
Istotny zdaje się umiar w lokowaniu słów kluczowych. Meta tag powinien zawierać nie więcej niż kilka kluczowych, ponieważ między wyszukiwarkami występuje zróżnicowanie pod względem ilości znaków. Co najważniejsze, nie możesz dopuścić się nagminnego powtarzania słów kluczowych. Najistotniejsze wyrażenia ulokuj na początku tagu.

Elementy sekcji <BODY></BODY>

Nagłówki – h1, h2, h3, h4

<h1>Tekst nagłówka wraz ze słowami kluczowymi</h1>

Warto używać w treści stron nagłówki różnych rzędów, ponieważ to pomaga w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach. Szczególnie duże znaczenie ma tu nagłówek najwyższego rzędu, czyli <h1></h1>.
Nagłówki powinny być zwięzłe i krótkie. Niedopuszczalne jest, powtarzanie w nich takich samych słów kluczowych. Wyglądają wtedy nienaturalnie.

Adres url
Warto interesujące nas słowo kluczowe umieścić w adresie url strony, według wzoru: <a href=”http://www.twojastrona.pl/twojesłowokluczowe.html”>

Anchor text w linkach wewnętrznych

Wszystkie linki zamieszczone w tekście, które przekierowują na podstronę witryny powinny posiadać określony anchor text ze słowem kluczowym, według wzoru.:

<a href=”strona.html”> twoje słowo kluczowe</a>

Tagi Alt obrazów

<img alt=”słowa kluczowe dla wybranego obrazka” />

Jeżeli na swojej witrynie umieścisz pliki graficzne, należy zadbać o ich opis powiązany z pozycjonowanym słowem. Do tego celu posłuż się znacznikiem alt. Opis powinien być zwięzły, a zarazem krótki.

Treść strony a pozycjonowanie

Oczywiście treść twojej strony powinna także zawierać słowa kluczowe w odpowiedniej liczbie, dostosowanej do całkowitej liczby wyrazów w tekście.
Najważniejsze słowa kluczowe umieść przynajmniej jeden raz w pogrubieniu <strong>słowo kluczowe</strong> i/lub  kursywie <em>słowo kluczowe</em>.

Z różnych badań nad wyszukiwarkami wynika, że gęstość występowania słów kluczowych (łącznie z ich odmianami) w treści dokumentu nie powinna przekraczać 1-3% wszystkich słów kluczowych zawartych na stronie. Powyżej tej wartości, wyszukiwarki mogą uznać to za przejaw spamowania.

Warto umieścić pozycjonowaną frazę w pierwszym zdaniu w treści, gdyż Google często korzysta z niego, jako źródła opisu strony w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj, że nie ma sensu wciskanie na siłę słów kluczowych na stronie. To co teraz naprawdę decyduje o sukcesie w pozycjonowaniu, to ciekawa i wciągająca dla użytkownika treść  i zorganizowanie jak największej ilości, wysokiej jakości linków z właściwym anchor textem, skierowanych na promowaną stronę z podobnych tematycznie serwisów. To teraz główna “tajemnica” pozycjonowania.

Strona przyjazna urządzeniom mobilnym

Jako, że coraz większy odsetek rynku wyszukiwania stanowią  urządzenia mobilne, Google zaczął premiować strony dostosowane pod te właśnie urządzenia.  21 kwietnia 2015 r., Google ogłosił wprowadzenie specjalnego algorytmu, który to  ocenia zgodność stron www z urządzeniami mobilnymi i przekłada bezpośrednio na mobilne wyniki wyszukiwania. Dlatego, jeśli chcesz by Twoja strona zaistniała dla użytkowników smartphone’ów, tabletów czy innych iphone’ów :), zadbaj by Twoja strona była przyjazna i dostosowana do wyświetlania jej, na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych. Czy Twoja strona jest tzw. Mobile Friendly Site możesz sprawdzić tutaj.

Szybkość strony

Szybkość strony wpływa na to jak szybko użytkownicy mogą zobaczyć jej zawartość i wejść z nią w interakcję. Szybkość strony istotna jest zarówno dla użytkowników stacjonarnych jak i mobilnych, przez to mając pewien wpływ na rankowanie strony w wynikach wyszukiwania. Warto więc zwrócić uwagę także na ten element, wykorzystując narzędzie udostępnione przez Google pod nazwą Page Speed. Dzięki niemu można ocenić szybkość naszej strony, a także zidentyfikować te obszary, które wymagają jeszcze poprawy.

Pozycjonowanie stron w 2019 roku

Jak zapowiada Matt Cutts z Google, czynniki wpływające na pozycjonowanie stron w 2016 roku radykalnie nie zmienią się. Będzie dalsza koncentracja wyszukiwarek na jakości treści stron www. Nastąpi dalsza kontynuacja trendu z 2018 roku w zakresie większego zwracanie uwagi na optymalizację stron i dostosowania ich pod urządzenia mobilne (mobile friendly site), które to urządzenia stanowią coraz to większy procent ruchu związanego z wyszukiwaniem informacji.

Jak pozycjonować stronę – końcowe porady:

Wybierz dla siebie słowa kluczowe, które najlepiej opisują Twoją stronę i sprawdź, jak często dane słowo kluczowe jest poszukiwane przez internautów. Przydatnym narzędziem do sprawdzania informacji tego typu jest SEMSTORM. Dzięki niemu sprawdzisz, czy wybrane przez Ciebie frazy kluczowe są popularne i czy pozycjonowanie strony na nie, ma sens. Możesz, także dowiedzieć się na jakie frazy pozycjonują się strony konkurencyjne z Twojej branży.

Jeśli już zdecydowałeś się, na jaką frazę zamierzasz wypozycjonować swoją stronę,  pamiętaj:

 • “Content is King” treść strony powinna być najważniejsza – powiązana ściśle z pozycjonowaną frazą, a jednocześnie wciągająca i interesująca dla użytkownika,
 • Nie upychaj “na siłę” słów kluczowych w treści, staraj się stosować ich odmiany i synonimy,
 • Zdobywaj jak najwięcej linków ze stron o wysokiej jakości,
 • Różnicuj źródła linków,
 • Różnicuj anchor texty linków,
 • Staraj się wykorzystywać nowe narzędzia, takie jak portale społecznościowe, które dysponują elementami do udostępniania i “lajkowania” linków, czy też treści,
 • Zadbaj o szybkość swojej strony, dostosuj ją pod urządzenia mobilne

[easy-social-share-flyin buttons=”facebook,google” counters=1 style=”button” message=”yes” template=”jumbo-round-retina” flyin_message=”Poleć ten poradnik innym” flyin_percent=”30″]

13 komentarzy do “Pozycjonowanie stron – praktyczny poradnik”

 1. Uważam że to całe karanie webmasterów za niewłaściwe pozycjonowanie (spamowanie) odbija się ostatecznie na wartości wyników Google. Po prostu o kolejności serwisów przestaje decydować ich jakość ale decyduje doświadczenie pozycjonera serwisu. Mnóstwo jest przykładów bardzo wartościowych stron, których twórcy znali się na tematyce serwisu ale nie byli dobrymi pozycjonerami i zostali ukarani niskim wynikiem. Mnóstwo jest również stron o bardzo niskiej zawartości ale wysoko położonych w wynikach bo ich twórcy nie znali się na tematyce serwisu ale znali się przecież na pozycjonowaniu. Google odejdzie za to kiedyś do lamusa historii.

 2. Dziękuję za podzielenie się wiedzą! Strona naprawdę przydatna. Czytam i czytam i aż się zdziwiłem, że nie ma napisu: chcesz wiedzieć więcej, wyślij sms. 🙂 Tak jak to bywa na innych stronach. Dzięki wielkie!

 3. witam,
  Mam pytanie o pozycjonowanie strony we flashu, jednak nigdzie nie znalazłam odpowiedzi…
  czy to prawda, że pozycjonowanie stron flash jest trudniejsze (jeśli nie niemożliwe), gdzie szukać informacji na ten temat?
  będę niezmiernie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc…

 4. No więc na początek: fajny artykuł bo zawarliście tu to co czasem nie mieści się na 300 stronach książki.
  Sam też pozycjonuje i wiem jaka to udręka. Ostatnio chyba przesadziłem z katalogami bo w wynikach (byłem pierwszy) mnie nie ma za to 1 podstrona to są katalogi z moją stronką.
  Może ktoś coś mi pomóc???

 5. jestem nowicjuszką, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron, teraz dzięki temu artykułowi rozjaśniło mi się w głowie 😉 dodałam już swoją stronę do katalogu, teraz obmyślam skorzystanie z systemu wymiany linków. serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla autora 🙂

 6. witam
  interesuje mnie wypozycjonowanie mojej strony tyle ze jest skierowana ona do klientów z UK czy znajdzie się ktos kto wyniesie ja na sam szczyt:) Strona jest o tematyce budowlanej.Ewentualnie zlecilbym wykonanie nowej i wypozycjonowaniem jej za rozsądne pieniądze pozdrawiam .

 7. Od dłuższego czasu core pozycjonowanie w google nie wiele się zmieniło. Ciągle zawarte tutaj informacje mogą w dosyć istotny sposób pomóc osobie chcącej zacząć pozycjonować stronę. Polecam zaczynać pozycjonowanie od dodania swojej strony do dobrych for branżowych i katalogów stron np. katalog.onet.pl, katalog.wp.pl itp. Spamowanie na dłużą metę nie jest skuteczne, google ostatnio coraz lepiej sobie radzi ze spamem.

 8. Witam, artykul bardzo mi sie podoba, mam nadzieje ze mi pomoze, pozycjonuje kilka stron, jestem zupelna amatorka i wogole sie na tym nie znam, nie wiem jak mi sie udalo w ciagu kilku dni wypozycjonowac witryny do top 10 :)Niestety jedna ktora byla robiona w joomli zostala zniszczona przez hackerow ,jak tylko znalazla sie na pierwszej stronie w google na 3-5 pozycji, druga robilam innym system ta mi sie ostala… mysle ze to konkurencja… Obecnie pozycjonuje strony niezupelnie zgodnie z opisanymi przez autora zasadami… tylko patrzec jak mnie google zbanuje lub zalozy jakies te filtry… hmm,od dzis zaczynam stosowac sie do porad z artykulu.Pozdrawiam

 9. Ciekawy artykuł, chociaż systemy wymiany linków uważany jest już za black seo. Pozostała część artykułu w 100% na czasie, szczególnie odnośnie różnicowania anchorów i linków.

  I jeszcze najważniejsza rzecz w pozycjonowaniu: WARTOŚCIOWE LINKI.
  Najmniej ważna rzecz: wszelkiego rodzaju automaty, który dodają naszą stronę do śmieci, mogą tylko pogorszyć sprawę pozycjonowania.
  podziękowania dla autora artykułu

 10. Artykuł dobry. W sposób zwięzły i treściwy wprowadzający do pozycjonowania.

  Od siebie – w ramach dygresji – mogę dodać, że pozycjonowanie staje się coraz trudniejszą pracą. Konkurencja wzrasta niemiłośiernie. Pozycjonowanie najbardziej popularnych zapytań, staje się loterią….

  Osobiście zastanawiam się, nad ryzykiem black seo w stosunku do konkurencji – tzn działań typu: nie mogę wypozycjonować mojej strony, to przynajmniej konkurentowi zrobię czarny PR….

 11. Bardzo ciekawy artykuł. Właściwie cała esencja pozycjonowania została zawarta w nim. Informacje dalej jak najbardziej aktualne mimo, że już artykuł ten ma troche czasu.

  Pozdrawiam

 12. Na stronie jest dużo aktualnych i przydatnych informacji. Jak startowałem z pozycjonowaniem zacząłem prace od lektury właśnie tej strony. Potem forumPiO no i jakoś ciągnę ten wagonik 😉 . Pozdrawiam

 13. Świetny artykuł, idea pozycjonowania została w nim ładnie przedstawiona. Jeśli o mnie chodzi, nawet po takim przedstawieniu wiedzy z pozycjonowania, lepiej zgłosić się do profesjonalistów. Wiem, że brat prowadzący firmę transportową zgłosił się do firmy RK media i sobie ją chwalił, bo ja choć po informatyce nie byłem w stanie zbytnio mu pomóc w pozycjonowaniu ^^”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *